Warning: jsMath requires JavaScript to process the mathematics on this page.
If your browser supports JavaScript, be sure it is enabled.

 

Кафедра теорії ймовірностей,
статистики
та актуарної математики

Механіко-математичний
факультет

prob.stat.act@gmail.com
Tel/Fax: +38 (044) 431 04 67

   

Шановний абітурієнте! Запрошуємо як бакалаврів, так і магістрів на спеціальність «Статистика»!

Докладніше про спеціальність ви дізнаєтесь прямо тут, а також за такими посиланнями:

Абітурієнтам:Напрям навчання «Статистика»
Цікаве про статистику
Інтерв’ю з випускниками та викладачами кафедри
Бакалаврам «Статистики»:Спеціалізація «Комп’ютерна статистика та аналіз даних»
Спеціалізація «Актуарна та фінансова математика»
Бакалаврам «Математики» і «Комп’ютерної математики»:Спеціалізація «Ймовірність, інформація, обробка даних»
Магістрам «Статистики»:Спеціалізація «Комп’ютерна статистика та аналіз даних»
Спеціалізація «Актуарна та фінансова математика»

Запрошуємо всіх у гурток з теорії ймовірностей!

Гурток з теорії ймовірностей «Очевидне – Ймовірне» відновив роботу в 2 семестрі. Задачі переважно орієнтовані на студентів 2-3 курсів, проте раді всім!

Онлайн-заняття проходять по п`ятницях о 15:00 за посиланням https://meet.google.com/kmy-cghq-wiv. Їх проводитимуть викладачі та аспіранти кафедри теорії ймовірностей, статистики та актуарної математики.

Запрошуються усі охочі! Група в telegram https://t.me/pt_circle

Проєкт кафедри – переможець конкурсу Національного фонду досліджень України

Завершився конкурс Національного фонду досліджень України « Підтримка досліджень провідних та молодих учених». За його результатами, проєкт кафедри теорії ймовірностей, статистики та актуарної математики «Оцінювання параметрів, перевірка гіпотез та прогнозування в актуальних стохастичних моделях» визнано одним із переможців і рекомендовано до реалізації за рахунок грантової підтримки.

Дослідження за проєктом будуть виконуватись у 2020-2022 роках. Керівник проєкту – завідувач кафедри, доктор фізико-математичних наук, професор Юлія Степанівна Мішура. До колективу виконавців також увійшли: професор Кукуш О.Г., доцент Ральченко К.В., старший науковий співробітник Шкляр С.В., аспіранти Чернова О.О. та Логвіненко С.С., студенти Дехтяр О.В. та Буряк Ф.А.

Відзначимо, що проєкт отримав високу оцінку 96.7 балів і посів 14-15 місця в загальному рейтингу. Це найкращий результат серед усіх проєктів нашого університету. Це також найкращий результат серед усіх математичних проєктів, поданих на конкурс.

Щиро вітаємо колег з цим визначним досягненням і бажаємо нових наукових звершень!

Про кафедру

Кафедра теорії ймовірностей, статистики та актуарної математики Київського національного університету імені Тараса Шевченка є однією з провідних в Україні.

Вона має великий список вагомих здобутків у навчальній, дослідницькій та консультаційній діяльності, що пов'язана із застосуванням статистики, зокрема у фінансах, страхуванні та економіці.

Кафедра найбільша в країні за кількістю студентів відповідного напрямку підготовки, користується великою популярністю серед абітурієнтів.

Навчальні курси усіх кваліфікаційних рівнів вирізняються відмінною якістю викладання.Аспірантська програма кафедри дозволяє вдало поєднувати навчання та наукову діяльність.

Кафедра проводить фундаментальні теоретичні та прикладні наукові дослідження світового рівня.

Новини кафедри
 • На запрошення Лондонського математичного товариства та відомих британських університетів, завідувачка кафедри теорії ймовірностей, статистики та актуарної математики професорка Мішура Юлія Степанівна здійснила віртуальну поїздку до Великої Британії.

  Через платформу Zoom з 15 по 19 червня 2020 р. вона прочитала у Лондонському Університеті Брунеля курс з десяти лекцій на тему «Дробовий аналіз та стохастичний дробовий аналіз, із застосуваннями» (Fractional Calculus and Fractional Stochastic Calculus, with Applications), для викладачів і аспірантів. Були присутні слухачі з Англії, Італії, Франції та України, всього 50 осіб.

  Курс супроводжувався лекціями відомих спеціалістів зі вказаного напрямку – Е. Скаласа, М. Леоненка, В. Колокольцова, Й. Лорінчі, О. Богуславської. Слухачі висловили задоволення глибоким змістом лекцій і цікавою подачею матеріалу курсу.

  Практикум до курсу підготував і провів доктор фізико-математичних наук, заступник декана механіко-математичного факультету з наукової роботи Ральченко Костянтин Володимирович.

  Сайт лекційного курсу https://www.lms2020.boguslavsky.net/

 • На початку червня 2020 р. через платформу Zoom відбулася наукова доповідь проф. Ю. С. Мішури «Функціональні граничні теореми для фінансових ринків з довгостроковою залежністю» (Functional limit theorems for financial markets with long-range dependence) в Університеті Ліверпуля.

 • І.І. Дзеверін, доктор біологічних наук, завідувач відділу еволюційної морфології Інституту зоології імені І. І. Шмальгаузена НАН України про те, для чого потрібна статистика

 • Засади страхової математики – на механіко-математичному факультеті

Інтерв'ю з викладачами кафедри теорії ймовірностей, статистики та актуарної математики

Кафедра теорії ймовірностей, статистики та актуарної математики є однією з провідних в Україні із підготовки фахівців найвищої кваліфікації за такими спеціальностями та спеціалізаціями, як «Статистика», «Комп’ютерна статистика та аналіз даних», «Актуарна та фінансова математика».

Зважаючи на прикладний та сучасний характер спеціалізацій кафедри, ми вирішили поцікавитись в її викладачів, як саме предмети, які вони викладають, допомагають у професійній діяльності. Також ми запитали, що потрібно студенту для власного професійного удосконалення, та ким пишаються викладачі кафедри.

Дякуємо викладачам за відповіді та поради!

Розгорнути/ЗгорнутиЯким чином предмети, які особисто Ви викладаєте, можуть бути використані студентами в їхній подальшій професійній діяльності?
Розгорнути/ЗгорнутиМожете згадати своїх найуспішніших студентів-випускників? Чим вони займаються зараз, які їх найбільші досягнення?
Розгорнути/ЗгорнутиОкрім відвідування пар та ретельного виконання домашніх робіт, що ще порадите студенту для успішного професійного удосконалення?
Розгорнути/ЗгорнутиЯкщо абітурієнт прагне в майбутньому стати програмістом, чому навіть в цьому випадку йому варто вступати на мех-мат?
Використання сучасної математики очима сучасних випускників-математиків

Сутність математики для кожного з нас різна – для когось це задачі зі шкільного курсу, для інших – згадка про щасливі студентські роки. Хто використовує математику у своїх фізичних, хімічних, біологічних або ж навіть філологічних дослідженнях. Для когось вона – теоретична дисципліна із набором абстрактних задач, а для когось – незмінний інструментарій практичної повсякденної діяльності.

В будь-якому разі, найбільш яскраво математика виявляється в історіях людей, які присвячують їй свій час та натхнення. Тож починаємо знайомство із випускникамимеханіко-математичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, чиї розповіді, впевнені, відкриють яскраве різноманіття використанняматематичних знань у світі сучасних технологій та швидкого життєвого ритму.

Розгорнути/Згорнути Тетяна Вапнарюк (актуарна та фінансова математика, 2014)
Розгорнути/Згорнути Ліна Паляниця (актуарна та фінансова математика, 2016)
Розгорнути/Згорнути Щербак Сергій (математика, 2009)
Розгорнути/ЗгорнутиОлексій Назаров (математика, 2008)
Розгорнути/ЗгорнутиВіталій Макогін (статистика, 2011)
Розгорнути/ЗгорнутиОксана Мосенко (статистика, 2018)
Розгорнути/ЗгорнутиСвятослав Бегун (математика, 2008)
Математика та математики: які вони, чим займаються, де працюють, у що вірять, про що мріють?

Випускники кафедри теорії ймовірностей, статистики та актуарної математики працюють на провідних посадах різноманітних галузей фінансів, економіки, страхування, комп’ютерної статистики, аналізу даних, статистичної обробки інформації, IT-сектору.

Ми задали 12 запитань випускникам недавніх років. Відповіді вийшли більш цікавими і глибокими, ніж ми очікували. Отже, пропонуємо їх вашій увазі і сподіваємось, що вони принесуть вам користь.

Розгорнути/Згорнути Які конкуренті переваги дало навчання на мех-маті?
Розгорнути/Згорнути Чи допоміг мех-мат отримати гідну роботу? Якщо так – як саме?
Розгорнути/Згорнути Що найважливіше під час навчання на мех-маті?
Розгорнути/Згорнути Чим мех-матянин відрізняється від інших?
Розгорнути/Згорнути Що мех-мат змінив у твоєму світогляді?
Розгорнути/Згорнути Найяскравіше враження під час навчання на мех-маті
Розгорнути/Згорнути Як мех-мат знайшов тебе?
Розгорнути/Згорнути За що ти вдячний мех-мату?
Розгорнути/Згорнути Ідеальний викладач – який він?
Розгорнути/Згорнути Чи справді в житті потрібна математика? Може, краще одразу вчитися програмувати?
Розгорнути/Згорнути Що порадиш абітурієнту?
Розгорнути/Згорнути Можливо, ще є щось важливе, що залишилось недосказаним?
Розгорнути/Згорнути Дуже дякуємо за відповіді на питання випускникам та студентам механіко-математичного факультету!

Нове!

 

Нове!

Нова спеціалізація для бакалаврів в рамках спеціальності «Статистика»:
Комп’ютерна статистика та аналіз даних
 Нова магістерська спеціалізація в рамках спеціальності «Статистика»:
Комп’ютерна статистика та аналіз даних

Знання математики, набуті на початкових курсах механіко-математичного факультету, здатність розуміти зміст формул, вміння не лякатись інтегралів та багатовимірних просторів – важливий стартовий капітал, котрий потрібно примножити та вигідно розмістити. Чудові можливості для цього відкриває спеціалізація у галузі аналізу даних із застосуванням сучасних статистичних методів та ефективних комп’ютерних засобів. У рамках цієї спеціалізації ви познайомитесь з базовими підходами до збирання і аналізу статистичних даних, побудови моделей випадкових явищ, прогнозування та вироблення рекомендацій на основі таких моделей.
З 2018 року на кафедрі теорії ймовірностей, статистики та актуарної математики в рамках спеціальності «Статистика» буде відкрито нову спеціалізацію Комп’ютерна статистика та аналіз даних, як для бакалаврів, так і для магістрів.

У рамках спеціалізації для бакалаврів будуть прочитані такі навчальні курси:
Статистичний аналіз часових і просторових залежностей (Spatial statistics) – як аналізувати статистичні дані, що надійшли з різних місць і були отримані у різний час на основі ймовірнісних моделей із застосуванням сучасних комп’ютерних засобів.
Математичне моделювання випадкових процесів (Stochastic processes modeling and simulation) – створення математичних моделей для опису розвитку випадкових явищ природи та суспільства та їх комп’ютерна реалізація.
Планування вибіркових обстежень (Survey sampling) – методи збору статистичної інформації, розробка ефективних планів та аналіз даних обстежень.
Часові ряди (Time series) – методи аналізу послідовних спостережень з метою виявлення та опису залежностей, які дозволяють прогнозувати та робити рекомендації по оптимальному управлінню процесом.

Розвиток інформаційних технологій, накопичення величезних обсягів даних, привели до вибухового розвитку методів та алгоритмів їх статистичного аналізу. Відповідно зростає потреба у спеціалістах, здатних застосовувати свої математичні здібності у сфері аналізу даних. Професія аналітика даних вважається однією з найбільш перспективних у ХХІ столітті.

 

Аналітик даних (data analyst) – професія, що набула популярності із розвитком інформаційних технологій, накопиченням великих обсягів статистичних даних, які вимагають спеціальних методів обробки. Спеціаліст з аналізу даних повинен поєднувати володіння сучасними методами комп’ютерної обробки інформації із хорошим знанням теоретичних основ математичної статистики. Його мета – не тільки виявити приховані закономірності у наявних наборах даних, але і вміти обґрунтовано висунути та перевірити гіпотези про досліджувані явища, спрогнозувати їх подальший розвиток, допомогти замовникам у прийнятті рішень.
Постійне зростання потреби у збиранні й оцінюванні величезних обсягів даних породжує високий попит на спеціалістів зі статистичного аналізу даних. Недаремно цю професію називають найперспективнішою професією 21 століття.
З 2018 року на кафедрі теорії ймовірностей, статистики та актуарної математики в рамках спеціальності «Статистика» буде відкрито нову спеціалізацію Комп’ютерна статистика та аналіз даних, як для бакалаврів, так і для магістрів.

У рамках спеціалізації для магістрів будуть прочитані такі навчальні курси:
Комп’ютерна статистика (Computer statistics) – знайомство з сучасними комп’ютерними технологіями аналізу даних та статистики.
Статистичні алгоритми навчання (Machine learning) – вступ до сучасних адаптивних методів розпізнавання образів, прогнозування і прийняття рішень за допомогою нейронних мереж, дерев прийняття рішень, генетичних алгоритмів та інших технологій штучного інтелекту.
Часові ряди (Time series) – аналіз даних з часовою та просторовою залежністю, сучасні техніки статистичного прогнозування.
Статистичний аналіз багатовимірних даних (Big data) – методи виявлення статистичних зв’язків та залежностей, створення та перевірка моделей досліджуваних явищ на основі великих обсягів багатосторонньої інформації: дослідницький факторний аналіз, зниження вимірності, кластерний аналіз, багатовимірне шкалування, підтверджувальний факторний аналіз, графічні статистичні методи та моделі.
Чисельні методи у статистиці (Statistical computations) – ефективні сучасні методи та алгоритми обчислень у статистиці.
Непараметрична статистика (Nonparametric statistics) – наука та мистецтво побудови і підгонки математичних моделей статистичних даних на основі мінімальних апріорних припущень.
Вибіркові обстеження (Survey sampling) – як правильно проводити відбір даних для статистичного аналізу та як усувати недоліки невдалого відбору.

Окрім здобуття ґрунтовної теоретичної бази, наші студенти набувають реальні навички із прикладної статистики, математики і комп’ютерного програмування. Інтенсивні курси статистичного моделювання і прогнозування забезпечують підготовку спеціалістів із науки аналізування даних на найвищому міжнародному рівні.
Для вступу до магістратури за спеціалізацією комп’ютерна статистика та аналіз даних необхідно мати диплом бакалавра за спеціальністю математика, статистика, системний аналіз або прикладна математика.


Будемо раді співпрацювати з вами на нашій кафедрі!


Статистика Актуарна і фінансова математика

Спеціальність "Статистика" є однією з найбільш перспективних у світі. За даними компанії Gartner (США) очікується, що в найближчі роки попит на статистиків та дата-аналітиків збільшиться на 4,4 млн. робочих місць по всьому світу.

2013 рік міжнародною спільнотою визнано роком статистики.

На механіко-математичному факультеті КНУ проводиться навчання бакалаврів за напрямом "Статистика" та магістрів спеціальності "Прикладна та теоретична статистика".

Докладніше про спеціальність "Статистика"
 

Актуарії є провідними експертами з управління ризиками та фінансовими невизначеностями. Вони розробляють та впроваджують математичні моделі, покликані оцінити ймовірності майбутніх подій та побудувати ефективну стратегію діяльності.

Актуарії складають основу прийняття найважливіших фінансових рішень в таких галузях, як страхування, банківський та інвестиційний сектор економіки, пенсійне забезпечення, фінансовий консалтинг.

А ще актуарна професія є однією з найбільш високооплачуваних у світі!

Детальніше про актуаріїв та магістратуру "Актуарна та фінансова математика"

Перегляньте відео викладачів, випускників та студентів мех-мату про перспективи та можливості застосування математики у сфері фінансів та економіки, страхування та інвестування.

Ці та інші відео зі студентами, випускниками і викладачами ви можете переглянути в YouTube.
Долучайтесь до групи: https://www.facebook.com/groups/actuary.ua/

 
 
Нещодавні та майбутні події
2021-06-01 / 2021-06-04
Міжнародна конференція: "Modern Stochastics: Theory and Applications V"

2021-04-15 / 2021-04-16
Міжнародна науково-практична конференція "Шевченківська весна – 2021: Математика, Статистика та Механіка. Прикладна математика та комп’ютернi науки".

Цікаві факти

Одним із революційних відкриттів ХХ ст. було усвідомлення того, що випадковість є невід'ємною властивістю явищ фізичного світу та людського суспільства, а не результатом помилок чи нерозуміння. Необхідність аналізу закономірностей, що виявляють себе через випадковість, привела до стрімкого розвитку математичних методів статистичного аналізу даних. Дізнатися більше


Цикл вебінарів «Основи бізнес-аналітики та фінансового моделювання»

Студентський парламент механіко-математичного факультету спільно з кафедрою теорії ймовірностей, статистики та актуарної математики запрошує на цикл вебінарів «Основи бізнес-аналітики та фінансового моделювання»!


Під час воркшопів на прикладах практичних кейсів із фінансового моделювання, ризик-менеджменту, актуарної математики, бізнес-аналітики розглянемо використання наступного інструментарію:
- Excel;
- Power BI, introduction to Business Intelligence;
- Power Query, DAX;
- Visual Basic for applications;
- Introduction to databases, SQL basics;
- Основи візуального програмування, огляд можливостей Office 365;
- Python, R;
- Introduction to Microsoft Azure.

Розглянемо ключові поняття та фреймворки фінансової оцінки бізнес-проектів, зокрема:
- моделі фінансових інструментів (від депозитів та кредитів до деривативів);
- часову структура грошей, інвестування та дисконтування грошових потоків;
- відсоткові ставки та процентні криві (спот, овернайт, форвард, LIBOR, UONIA), ключові макроекономічні показники;
- сценарний підхід для оцінки та моделювання ризиків;
- основні статистичні методи прогнозування, класифікації, виявлення аномалій, прийняття оптимальних рішень;
- цикл: розуміння бізнес-логіки, пошук даних, підготовка даних, моделювання, тестування, прогнозування, впровадження моделі.

Інструктор: Володимир Зубченко, канд. фіз.-мат. наук, асистент кафедри теорії ймовірностей, статистики та актуарної математики механіко-математичного факультету. Сертифікований актуарій (експерт із математичних методів у страхуванні та фінансах) – диплом British Institute and Faculty of Actuaries (Великобританія). Має більше десяти років практичного досвіду у сфері фінансів, страхування, ризик-менеджменту, інновацій, впровадження agile-підходів. Загалом більше 2000 годин проведених лекцій, тренінгів, майстер-класів.

Для кого: студенти та абітурієнти Київського національного університету імені Тараса Шевченка, хто відчуває прагнення на прикладі фінансових кейсів навчитись використовувати сучасний інструментарій бізнес-аналітики та фінансового моделювання, познайомитись із ключовими поняттями фінансового аналізу, математичної статистики, ризик-менеджменту, актуарної математики.

Формат проведення: онлайн, воркшоп із детальною розповіддю ключових концепцій та демонстрацією використання інструментарію на бізнес-кейсах.

Початок занять: 20 лютого.
Участь безкоштовна, обов’язкова реєстрація, кількість місць обмежена.

Реєстрація: тут